Yurtdışında Yüksek Lisans Eğitimi

“Akademik başarı seviyesi ve İngilizce yeterlilik yüksek lisansta en önemli kriterlerlerden biridir”


 

Her yıl yaz sezonunda on binlerce  uluslararası lisans öğrencisi ve mezunu ; eğitimlerini yurtdışında sürdürmek için, üniversitelere başvurmaktadır. Yüksek Lisans diploması; öğrencilerin seçmiş oldukları spesifik bir konuda bilgilerini arttırmaları, kazandıkları yeni bilgi ve tecrübeleri ile farklı bir alana yönelme şansı sunmaktadır. Türkiye’de YÖK tarafından tanınan üniversitelerin dört yıllık bölümlerinden mezun (veya başvuru yaptıkları dönem içerisinde mezun olacak olanlar ) lisans diplomasına sahip öğrenciler; yurtdışında master programlarına başvuru yapabilir.

 

Lisans eğitimlerini kendi ülkelerinde tamamlamış olan ve akademik eğitimlerine devam etmek isteyen bu öğrencilerin öncelikli olarak tercih ettikleri ülkeler arasında ; Amerika, İngiltere, Kanada, Almanya, Fransa ve Avusturya gelmektedir. Ayrıca Amerikan Üniversiteleri’ne öğrenci yollayan ilk beş ülke arasında Türkiye’de yer almaktadır ve  bu öğrencilerin sayısı da her geçen yıl  artmaktadır.

Yüksek eğitimlerini yurtiçinde tamamlayan öğrencilerimizin yurtdışındaki üniversitelere kayıt olmaları için bazı kriterler bulunmaktadır. İlk kriter de; yüksek lisans eğitimlerine başlamak isteyen öğrencilerin dil eğitimlerinin yeterli olup olmadığıdır.

Yüksek eğitimlerini İngilizce eğitim sunan üniversitelerde okumayan öğrenciler;  öncelikle İngilizce dili yeterlilik sınavı olan uluslarası Toefl testine girerek, kayıt olmak istedikleri okulun belirlemiş olduğu yeterlilik puanına ulaşmak zorundadırlar. Bu İngilizce eğitimini Türkiye`de tamamladıktan sonra başvurunuzu yapabilir ya da İngilizce eğitiminize yurtdışındaki  dil okullarında başlayabilirsiniz.

usa7

 

Yüksek Lisans Başvuruları ve Burs İmkânı

Avrupa Üniversiteleri’nin Yüksek Lisans eğitiminde temel koşulları İngilizce’dir. Yüksek lisans için burs imkânı kullanmak isteyenler için ise , iyi seviyede bir İngilizce ve not ortalamasının 3’ün üzerinde olması bu imkânı daha da artıracaktır. Burs başvuruları genellikle yaz döneminde olur ve bir sonraki eğitim döneminin başvuruları alınır. Eylül – Ekim ayında ise burs alacak öğrenciler belli olmuş olur. Burs olanakları akademik başarı seviyesi ve İngilizce düzeyi iyi  öğrenciler için daha yüksektir. Almanya ve Avusturya ‘da yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler içinse bu dil elbette Almanca’dır. Ancak ana dili İngilizce olmayan bir ülke de; sizin bildiğiniz dil İngilizce ise, o halde bu ülkelerde İngilizce eğitim veren okulları tercih edebilirsiniz. Yüksek lisans eğtimi alan öğrencilerin derslere devam zorunluluğu vardır.

 

Doktora Programları

Doktora programları; akademik eğitim kariyerinizde ulaşabileceğiniz en yüksek derecedir.

Yurtdışında doktora yapmak isteyen öğrenciler için; Amerika, İngiltere, Kanada, Avusturya gibi birçok ülke; lisansüstü okul ya da mastır diploması sahibi olmanızı tercih etmekle beraber bunu bir zorunluluk haline getirmemiştir. Bu nedenle  son yıllarda Doktora programlarına kayıt yaptıran öğrenci sayısında büyük artış yaşanmaktadır. Birçok doktora öğrencisi eğitimlerini tamamladıktan sonra akademik kariyer yapmayı tercih ederler.

Doktora programlarına kayıt olan öğrenciler eğitimlerinin ilk iki yılında derslere ve seminerlere kayıt olma;  aynı zamanda en az bir yıl  araştırma yapma ve tez yazma zorunlulukları vardır. Tezlerin daha önce yayınlanmamış araştırmaları, görüşleri veya tasarımları içermesi gerekmektedir. Doktora tezleri spesifik bir konu üzerinde var olan bilgi birikiminizin bir özeti ve tartışmasıdır. Çoğu yüksek eğitim kurumu öğrencilerinin iki farklı dili yeterli düzeyde bilmesini, okul kabul için yeterlilik sınavından başarılı olmasını ve tezle aynı konuda da bir sözlü sınavı geçmesini şart koşmaktadır.

 


 

Yurtdışında size en uygun okulu bulmamız için bize ulaşın. Sizde promosyonlarımızdan yararlanın.

Tel/Fax : 0312 212 9128

 E-Mail  : contact@akademiny.com