ABD’ de Work and Travel 

“Amerikan rüyasını çalışırken keşfedin”


WAT 2019 ONLİNE KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYIN 

“Work and Travel” programı, Amerika’da; yaz ayı boyunca yaklaşık 4 aylık bir dönem için yaşama ve çalışma imkânı sunmaktadır. Bu programın en önemli avantajı, hem dil öğrenip hem de para kazanma şansı yaratmasıdır. Work and Travel deneyimini yaşayan birçok kişi, bu programın kişisel gelişimleri ve hayata bakış açılarının gelişmesi konusunda kendilerine ciddi bir ufuk açtığını belirtmektedir.

Work and Travel; Amerikan hayat tarzını birebir keşfetme ve yaşama imkânı sunar. Diğer eğitim programlarının aksine, kişiye çalışma hakkı tanıyan bu program sayesinde, 3-4 aylık süreçte masraflarınızı rahatlıkla çıkaracak kadar para kazanma şansına da sahipsiniz. WAT kapsamında yurtdışına çıkanlaırn en çok çalıştığı yerler arasında; Eğlence ve Su Parkları, Kafeler, Restaurant ve Fast Food Restaurantlar, Oteller, Mağaza ve Marketler gelmektedir. Seyahat ederken, çalışma ve aynı zamanda dil öğrenme konusunda en avantajlı programlardan biri olan Work and Travel programlarında özen gösterilmesi gereken en önemli detaylardan biri de kayıt tarihleridir.

WAT öğrencileri ayda ortalama 900-1500 USD kazanabilir ve seyahatiniz süresince masraflarınızı kendi kendinize karşılayabilirsiniz. Amerika gibi herkesin hayallerini süsleyen bir ülkeyi kimseye yük olmadan görüp, gezip, yaşayabilirsiniz. Aynı anda hem çalışma hem de tatil yapma fırsatı bularak hayatınız boyunca unutamayacağınız bir tecrübe kazanırsınız.

Amerika’da kaldığınız 4 ay boyunca İngilizcenizi geliştirerek günlük hayatınızda gerçek ingilizce pratiği yapmak zorunda olursunuz. İngilizce konuştukça yabancı dilinize olan güveniniz artacak ve her ortamda kendinizi İngilizce olarak ifade eder hala geleceksiniz. Bu güven sayesinde pratik yeteneğiniz artacak ve yabancı dil korkunuzun yok olmasını sağlayacaktır.

WAT programına katılmabilmeniz için en önemli şart üniversite öğrencisi olmak ve okuduğunuz okulda full-time bir eğitim alıyor olmanızıdr. Work and Travel programına katılan adayların programdan maksimum verim elde etmeleri için en az orta seviyede İngilizce konuşabiliyor olmaları gerekmektedir. 18 – 26 yaş grubundaki öğrencilerin başvurabildiği bu programlar için akademik not ortalamanızın da 4 üzerinden en az 2 olması tercih edilir.

 

pictures1


WAT 2019 ONLİNE KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYIN 

 


Work and Travel Nedir ?

Amerika Birleşik Devletleri her yıl belirli sayıda yabancı öğrenciyi ülkeye kabul eder. Work and Travel adı verilen bu programın amacı ABD için iş gücü sağlamaktır. Öğrenciler için ise yaz döneminde Amerika’da yaşama ve çalışma imkânı sunar.  Bir anlamda kültürel değişim programıdır.  Programa sadece üniversite öğrencileri katılabilirler.  ABD için amaç ucuz iş gücü sağlamak olduğu için ,öğrencilerin bulacağı işler de, okudukları bölümlerle ilgili işler değil , sezonluk basit işlerdir.  Yani work and travel bir kariyer eğitim programı değil, sadece iş ve seyahat programıdır.

 

Work and Travel’ a ne zaman başvurulur ?

 

WORK AND TRAVEL  I. DÖNEM 

 

1 EYLÜL -30 KASIM

Bu tarihler kontenjan doluluğunun en az olduğu, dolayısıyla istenilen iş ve yaşamak istenilen bölge konusunda seçeneğin en fazla olduğu dönemdir.   Başvurular daha hızlı kabul görür. Öğrencilerin sigorta , vize gibi işlemleri yoğunluğun az olmasından dolayı  kısa sürede çözülür.

 

WORK AND TRAVEL  II. DÖNEM 

 

1 ARALIK -30 OCAK

Bu dönemde work and travel için uygun bir başvuru tarihidir.  En büyük avantajı iş fuarlarının bu tarihlere denk gelmesidir. Bu sebeple öğrenci CV’leri  iş fuarlarında yer alır.  İndirimli kayıt avantajlarından yararlanabilirler.

 

WORK AND TRAVEL  III. DÖNEM

 

1 ŞUBAT -28 ŞUBAT

Bu dönemde work and travel programına yoğunluk çok fazladır. Hatta Türkiye’deki öğrencilerin en çok başvuruda bulunduğu tarih budur. Ancak diğer dönemler kadar avantajlı bir dönem değildir. Çünkü kontenjanlar dolmak üzeredir. Bu nedenle seçim şansı öğrencilerden , işverenlere geçer.  İşverenler ellerinde çok fazla CV olduğu için daha seçici davranırlar.  Bunun yanı sıra resmi işlem süreçleri de yoğunluktan dolayı uzamaya başlar.

 

WORK AND TRAVEL  IV. DÖNEM

 

1 MART – 15 NİSAN

Work and Travel için dezavantajlı bir dönemdir. Çünkü kontenjanlar dolmak üzeredir. Ve yaz sezonu için az bir dönem kalmıştır. Bu süreçte çok ama çok hızlı hareket edilmelidir. Work and Travel için son dakika tarihi denilebilir.

 

 

Work and Travel için hangi vize gerekir ?

 

Amerika Birleşik Devletleri, work and travel programı kapsamında ülkeye gelecek olan öğrencilere J-1 vizesi uygular. Bu vizenin amacı öğrencilere kaldıkları süre içerisinde çalışma hakkı da sağlamaktır. Work and Travel çalışma süresi bittikten otuz gün sonra bu vize de sona erer. Bu vizeyi uzatmak gibi bir şans olmadığından, vize bitiminde öğrencilerin ülkelerine dönmeleri önerilir.

 

DS 2019 Formu:  Amerika vizesi alma aşamasında gerekli olan formlardan biri de DS 2019 formudur. Bu belgede sizin hakkınızdaki tüm bilgiler mevcuttur. Ve size resmi olarak çalışma izni sağlar. Amerika’ya girişte bu belge mutlaka yanınızda bulunmalıdır.

 

Sevis Belgesi: Bu form, 35 Dolarlık SEVIS ücretinizin ödendiğini ve SEVIS kaydınızın yapıldığını gösterir.

 

Work and Travel başvuru kriterleri nelerdir?

* Üniversitede lisan öğrencisi ya da en fazla yüksek lisans 1. sınıf öğrencisi olmak.

* 18-25 yaşları arasında olmak.

* Minimum orta seviyede İngilizce bilmek

* Not ortalamasının 2’nin altında olmaması

 

akademiNY ile Work and Travel Programı nasıl işler ?

 

* Program hakkında bilgilendirme

 

* Ön Kayıt:

Ön kayıt döneminde danışmanlık ücreti tahsil edilir. Ancak  kayıt işlemlerinin tamamlanması durumunda ödeyeceğiniz toplam ücretten daha sonra düşülür bu ücret.

 

* İş pozisyonunun bulunması

 

* Kayıt işlemlerinin tamamlanması: Bu aşamada ABD ‘de çalışma izin belgesi olan DS 2019 formu doldurulur ve öğrenciden danışmanlık ücretinin tamamı tahsil edilir.

 

*Vize ve resmi işlemler:

AkademiNY öğrencinin J1 vize sürecini takip eder.

 

*Uçak bileti:

Öğrencinin isteği doğrultusunda akademiNY’ nin birlikte çalıştığı seyahat acentadasından uygun fiyatlı bilet temini yapılabilir.

 

*Yolculuk öncesi bilgilendirme:

akademiNY, Mayıs ayı içerisinde öğrenciler ABD’ye gitmeden onlarla biraraya gelerek, onlara yolculuk, ABD’de uyulması gereken kurallar, vs… oriyantasyon düzenler ve öğrencilere program hakkında son bilgileri verir.

 

Work and Travel Maliyetleri nasıldır ?

 

akademiNY ‘nin sorumluluğunda olan maliyetler;

  • İş bulma ve yerleştirme
  • J-1 vizesi başvurusu takibi ve vize başvurusu olan DS-2019 formunun getirilmesi
  • Program süresince geçerli olan sağlık ve kaza sigortası

 

Danışmanlık hizmet ücretinin dışında, öğrenciye ait olan maliyetler;

  • Gidiş – dönüş uçak bileti
  • Havaalanı transferler
  • Konaklama ve yemek masrafları
  • Sevis ücreti (35$)
  • Pasaport masrafı
  • Vize başvuru masrafı (160$)

 

akademiNY not: akademiNY, öğrencinin konaklama, uçak bileti masraflarını karşılamakla yükümlü değildir. Ancak öğrencinin uçak biletinin ayarlanması, konaklamasını bulunması, vs… gibi konularda yardımcı olmaktadır. Öğrenci ABD’ye gittiğinde de öğrenciye yol göstermektedir.

 

 

Work and Travel öğrencilerinin konaklaması nasıl olur ?

 

Work and Travel kapsamında ABD’ye giden öğrenciler kendi konaklamalarını kendileri karşılarlar. Maliyetin daha düşük olması için genellikle öğrenciler, öğrenci evlerinde kalırlar. Bu evleri işveren şirket size sunar. Haftalık kira 100 $ civarındadır. Eğitim danışmanlık şirketi konaklama sorununun çözülmesi için yardımcı olabilir. Talep doğrultusunda konaklama organizasyonu yapılabilir.

 

Work and Travel programı bittiğinde…..

 

Amerika Birleşik Devletleri work and travel programınız sona erdikten sonra 1 ay daha ülkede kalmanıza izin verir. Bunun amacı banka, vergi, vs…. gibi işlemlerinizi tamamlamanız içindir.  Ayrıca ABD’de ödediğiniz verginin bir kısmını da geri alabilirsiniz. Bunun için yeni yıl ile birlikte işverenler W-4 formu gönderirler. Bu formun doldurulması halinde vergi iadesi mümkün olmaktadır.

 

 


WAT 2019 ONLİNE KAYIT FORMU İÇİN TIKLAYIN 

Yurtdışında size en Work and Travel programını bulmamız için bize ulaşın. Sizde promosyonlarımızdan yararlanın.

Tel/Fax : 0312 212 9128

 E-Mail  : info@akademiny.com