Yurtdışında Lise Değişim Programları

“Sene kaybı olmadan lise döneminde bir yıl yurtdışında okuma imkânı”


 

Lise Değişim Programı, Milli Eğitim Bakanlığı onaylı bir program olup; 15-18 yaş aralığındaki lise öğrencilerine Amerika ve İngiltere’de değişim öğrencisi olarak eğitim alma imkânı tanımaktadır. Bu programın süresi 1 eğitim yılıdır. Ancak yurtdışına gidecek öğrenciler belirlenen kontenjan ile sınırlandırılmaktadır. 15-18 yaş aralığında olmak programa başvurmakta yeterlidir. Ayrıca 100 üzerinden en az 60 yada 5 üzerinden en az 3.00 not ortalamasına sahip olmak, ve SLEP Testinden en az 50 puan almak gerekmektedir.
Değişim programlarının en önemli avantajı lise öğrencilerine sene kaybı yaşatmamasıdır. Milli Eğitim Bakanlığı’ nın denklik yönetmeliğine göre; Amerika’daki lise eğitimi Türkiye’deki okullara denk kabul edildiğinden, öğrenciler istedikleri zaman dönebilir ve sene kayıpları olmadan eğitimlerini tamamlayabilirler.

ody-circulation-desk-students-2013

Sınıfı fark etmeden tüm lise öğrencileri bu programa başvuru yapabilir. Ancak öğrencilerin üniversite hedefleri ve İngilizce seviyelerine göre  değerlendirmeler yapılır. Lise öğrencilerinin bu değişim programına kabul edilebilmeleri için İngilizce sınav ve mülakattan geçmeleri gerekmektedir. Programa katılabilecek seviyede olan öğrencilerin belgeleri Amerika’daki gönüllü ailelere ve okullara gönderilir. Öğrencilerin tercihleri doğrultusunda okul seçimi ve konaklama durumu belirlenir. Uçak biletlerinden, vize işlemlerine kadar birçok konu hakkında gerekli bilgiler öğrencilere Amerika’ya gitmeden danışmanlar tarafından verilir. Amerika’ya giden öğrenciler titizlikle seçilen özel aileler yanında kalır ve devlet lisesinde eğitimlerini sürdürürler.

Eğer Türkiye’deki lise mezuniyetiniz ve lise değişim programına başvurduğunuz yıl aynı döneme denk geliyorsa, bulunduğunuz ülkede okumak üzere üniversite başvurusu yapabilirsiniz.

Bu program öğrencilere Amerika’da bir yıl yaşayama fırsatı sunmaktadır. Amerika’ nın eğitim sistemi ve sosyal hayatı içinde yer almak öğrencilere için genç yaşlarında harika bir deneyim kazanma şansı sunmaktadır. Ayrıca öğrencilerin yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre (spor, dans, müzik, tiyatro, edebiyat vb.) okullara yerleştirilmesi ilerleyen dönemlerde hayata farklı bir açıdan bakabilme kabiliyetini de geliştirmektedir.

Lise değişim programına katılacak öğrenciler için F-1 ( Eğitim Vizesi ) gerekmektedir. F-1 vizesi ile öğrenciler çalışma/staj vb. gibi farklı vize gerektiren faaliyetlerde bulunamazlar.

 


Yurtdışında size en uygun okulu bulmamız için bize ulaşın. Sizde promosyonlarımızdan yararlanın.

Tel/Fax : 0312 212 9128

 E-Mail  : contact@akademiny.com