Kanada’da Üniversite Eğitimi

 

Çoğu Türk ve uluslararası öğrenci için yurtdışında eğitim almanın maliyeti oldukça masraflı bulunmaktadır. Aslına bakılırsa Türkiye’de bulunan çoğu özel üniversite yurtdışında bulunan pek çok yabancı yüksek eğitim kurumundan çok daha pahalı fiyatlarla sizlere eğitim sunmaktadırlar. Kanada ise hem Amerika hem de İngiltere ile karşılaştırıldığında siz öğrencilerimize en uygun fiyatları sunan ülke olarak ilk sırayı alır. Eğitim sürecinizde size sunduğu part-time çalışma izni ile birlikte daha da uygun bir opsiyon sağlar.

Dünyanın dört bir yanından Kanada’ya gelen uluslararası öğrenciler bu ülkede eğitim almak için burs almaya hak kazanabilirler. Eğitimiz sırasında göstereceğiniz akademik başarılarınız sayesinde okuduğunuz eğitim kurumu size devlet veyahut özel burs şansları verebilir ve maddi açıdan rahatlamanızı sağlar. Her yıl Kanada üniversiteleri tarafından akademik notlarınızdaki başarılarınıza orantılı olarak birçok burs verilmektedir.

Kanada lokasyonu ve kültürel yapısı sebebiyle dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir. Heryıl saygın kurumlarca yapılan dünyanın en yaşanılabilinir ülkeleri listesinde her zaman en yüksek sıralarda kendine yer bulan Kanada şehirleri siz öğrencilerimize kozmopolit ve multi-kültürel bir yaşam standardı sunmaktadır.

Kanada’da eğitim hakkı kazanmış uluslararası öğrenciler aynı zamanda çalışma hakkına da sahip olurlar. Değerli ve deneyimli iş tecrübesi kazanma şansı elde eden öğrencilerimiz için bu bulunmaz bir fırsat ve kurabilecekleri kontaklarla diğer iş fırsatlarını yakalama potansiyeline de erişirler.

549890_toronto_ontario_canada_5179x3444_www.Gde-Fon.com

KANADA’DA OKUMAK İÇİN GEREKLİ SARTLAR

Amerika, Birleşik Krallık, Avustralya vb. gibi diğer farklı ülkelerde olduğu gibi Kanada’da da eğitim görmek için farklı gereksinimleri tamamlamanız gerekmektedir. Kanada üniversitelerine giriş şartları tıpki diğer ingilizce eğitim veren ülkelerin şartlarına benzerlik göstermektedir.

Kısa bir listeleme yaparsak bu kriterler;

  • İngilizce Yeterlilik Düzeyi

İBT yani internet tabanlı TOEFL testi ve IELTS sınavlarından başvuru yaptığınız okulun yeterlilik skoruna ulaşma zorunluluğu vardır.

  • Genel Not Ortalaması (GPA)

SERTİFİKA VE ÖN LİSANS PROGRAMLARI (1/2 yıl)

Kanada üniversitelerinde ticaretten sanata, modadan güzel sanatlara, gazetecilikten mühendisliğe kadar 10.000’den fazla farklı eğitim programlarından birini seçebilir ve derece sunulan üniversitelerde ister 2 yıllık ön lisans isterseniz 4 yıllık uygulamalı dereceli şeklinde eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Yerel üniversitelerde bir yada iki yıllık akademik veya sertifika programlarının dışında siz öğrencilerimize 2 yıllık ön lisans ve 4 yıllık lisans derecelerini tamamlama imkanı da sunmaktadırlar. 150 den fazla yerel yüksek okul ve Kanada genelinde bulunan 1000’e yakın üniversitede 1 milyon full-time ve 1.5 milyon part-time öğrenciden biri de siz olabilirsiniz. Yerel üniversiteler, enstitü, teknoloji enstitüsü, teknik yüksek okul, bölgesel yüksek okul, üniversite yüksek okulu olmak üzere farklı isimlerde sınıflandırılırlar. Yüksek kaliteli,dünyanın dört bir yanından gelen eğitmenleri ile kaliteli bir eğitim sunup bilim ve sanatta olduğu kadar dil eğitimi ve kariyer alanlarında da akademik eğitim sunmaktadır.

 

ÜNİVERSİTE VE LİSANS PROGRAMLARI (3/5 yıl) 

Lise eğitimini tamamlamiş olmak zorunluluğu ve 4 senelik veya lisans düzeyinde eğitim alan öğrenciler başvurdukları okulların kabul gerekliliklerini yerine getirdikten sonra kendi seçtikleri okullarda bu eğitimi tamamlayabilirler. Başvurulan okullar kayıt kabulunüz için size faklı giriş şartları sunabilirler. Bu koşulları yazımızın sonunda farklı bir başlık altında açıklayağız.

 

KANADA’YI SEÇMEK İÇİN 5 NEDEN

Kanada tıpkı komşusu Amerika’da olduğu gibi eğitim standartlarını kalite belirlemektedir ve eğitim sektöründe mükemmelliğiyle tanınır.  Bu ülkenin referansları dünya çapında saygı görür.

Bu güzel ülkeyi seçmek için ilk akla gelen 5 nedeni sıralamak istersek;

  1. Kanada’daki ilkokul ve ortaokul öğrencileri sürekli olarak Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı çerçevesinde okuma, matematik ve bilim dallarında ilk beşte yer almaktadırlar. Yabancı öğrenciler ise öğrenci merkezli eğitime odaklı destekleyici ortamlardan faydalanırlar.
  2. Kanada’ da bulunan üniversiteler dünya sıralamalarında her zaman en iyiler arasında yer almaktadırlar. QS World Univeristy Rankings’in seçtiği en iyi 50 üniversite arasında 3, en iyi 500’de 20 yüksek eğitim kurumu bulunur. Times Higher Education World University Rankings’de yer alan 100 üniversitenin 5’i 200 üniversitenin ise 8 tanesi Kanada Üniversiteleridir.
  3. Kanada’da bulunan üniversiteler dünya genelinde bulunan diğer üniversiterle imzalanmış 5.000’i aşkım aktif uluslararası işbirliği anlaşmaları ile küresel, geniş bir ağa sahiptirler.
  4. Kanada’ daki kolejler, pliteknik okullar ve cegepsler (genel ve mesleki kolej) endüstri ile bağlantılı, kariyer odaklı araştırma olanakları sunmaktadırlar. Kanada kolejleri mezunlarının %90’ı mezun olduktan sonraki altı ay içinde eğitim gördükleri alanda istihdam edilmekte ve işverenlerin çoğu bu çalışanlarından memnun kalarak onlara profesyonel çalışma fırsatları sunmaktadır.
  5. Kanada dil okulları hem İngilizce, hem Fransızca üst düzey eğitim, kişisel gelişim ve işe hazırlık alanlarında sunduğu geniş program seçenekleri ile her seviyede dil eğitiminde lider konumdadır.

KANADA’DA HANGİ ŞEHİRİ SEÇMELİYİM?

Kanada son yıllarda Türk öğrenciler arasında çok popüler bir eğitim ülkesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuzey Amerika’nın kuzey yarısında bulunan bu güzel ülke Montreal, Vancouver, Toronto, Quebec, Edmonton gibi çok kültürlü ve kozmopolit şehirlere sahip olmasıyla beraber dünyaca ünlü kayak pistleri ve yemyeşil doğasıyla da her bireye uygun bir yaşam seçeneği de sunmaktadır.

Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ikinci ülkesi olmasına rağmen sadece 35 Milyonluk bir nüfusa sahiptir. Pek çok farklı ülkeden gelen göçmenlerin ve yerel halkının barış içinde, mutluluk ile yaşadığı bir ülke olan Kanada’da eğitim sistemi ve kalitesi de çok üst düzeydedir.

 

Montreal

Fransızca konuşulan Quebec eyaletinin en büyük şehri olan Montreal, bu ülkenin en büyük ikinci şehridir. Buna orantılı olarak da 4 üniversite, derece eğitimi sunan 7 farklı kurum, ve 20 Genel ve Meslek Yüksekokul (CEGEP) bulunmaktadır. Bu sayede Montreal şehri Kuzey Amerika’nın büyük şehirleri arasında lise sonrası eğitime sahip nüfus oranını elinde bulundurur.

Montreal Kanada’nın kültürel başkenti sayılmakta ve Avrupa bilgeliği ile Amerikan hızlı yaşamının birleşimine sahiptir. Tarafınızdan keşfedilmeyi bekleyen pek çok tiyatro, müzik, dans ve görsel sanatın yanında yapılacak diğer farklı aktivitelerle öğrencilere sosyal zamanlarını güzel değerlendirebilmeleri için seçenekler de sunar. QS Dünya Üniversite Sıralaması’ nda yer alan en iyi üniversiteler sıralamalarında McGill University 21. Sırada, Universite de Montreal 83. ve Concordia University ise 461. sıradadır. Bu üniversitelerde eğitim dili hem İngilizce hem de Fransızca olarak sizin seçiminize sunulur.

 

Toronto

Toronto şehri ise Ontario eyaletinin en büyük şehri olmakta ve yaklaşık 2.6 Milyonluk bir nüfusa sahiptir. Amerika’da New York City’ nin ülkenin finans başkenti olduğu gibi Toronto’da Kanada’nın finans başkentidir. Bu da şehire hızlı ve kozmopolit bir yaşam tarzı verir. Toronto’da müzeler ile galeriler de oldukça etkileyici ve sofistikedir. Bunlar arasında akla ilk gelenler Büyük Ontario Kraliyet Müzesi, Ontario Sanat Galerisi, Gardiner Seramik Sanatları Müzesi, Eskimo Sanat Galerisi ve Bata Ayakkabı Müzesi olmaktadır. Dünyanın en büyük film festivallerinden sayılan Toronto film Festivali’de sinemaseverler için kaçırılmaması gereken bir etkinlik olarak sosyal aktivite ağımızda yerini alır. Renkli kafeleri, restorantları ve gece hayatıyla da Toronto şehri tam bir kozmopolit yapıya bürünür ve sakinlerine mükemmel bir hayat fırsatı sunar.

Toronto’da eğitim ise şehrin yapısıyla ve güzelliğiyle paralel bir sunumdadır. Yine QS Üniversite Sıralaması’na göre University of Toronto’ yu (En yüksek Kanada Okulu), York University, Ryerson University ve Royal Conservatory of Music gibi diğer saygın üniversiteleri ile takip eder.

 

Vancouver

Kanada’nın batı kıyılarında bulunan Vancouver ise şehir hayatını mükemmel açık hava aktiviteleri ile birleştiren harika bir şehirdir. Bu şehir doğası, tertemiz havası, göz kamaştıran yeşillikleri, gölleri, kayak yapmayı sevenler için ideal bir yer olan Canadian Rockies Dağları ile doğayı ve aktif şehir hayatını sevenler için çok farklı bir şeçenek sunmaktadır. Vancouver Kanada’nın en büyük üçüncü şehridir. Dünyanın en yaşanabilir şehirleri listesinde her zaman üst sıralarda yer almaktadır ve ülkenin en çok ziyaret edilen ve turist çeken şehirlerindendir. Vancouver’da bulunan üniversiteler arasında Bristish Columbia 43. Sırada yer almaktadır. Ayrıca Simon Fraser University, University of Victoria ve Vancouver Island University’de saygın ve kaliteli eğitim veren diğer yüksek öğrenim kurumlarındandır.

 

Quebec

Ve gelelim Quebec City’ ye. Dünyanın en güzel manzaralı ve tarihi şehirlerinden biri olan Quebec aynı zamanda 17. yy başlarında kurulmuş olduğundan size eski ile yeniyi beraberce yaşayabileceğiniz bir his sunar. Kanada’nın Fransızca konuşulan bölgesinin başkentidir. Büyüleyici Chateau Frontenac’ı çevreleyen şirin kaldırım taşlı sokakları ve Kuzey Amerika’daki tek koruma altına alınan şehir surlarıyla Old Town; UNESCO Dünya Mirası Bölgelerinden biri olmaktadır. Quebec tarihi ve mimari zenginliklerle doludur. Hem gece hayatı hem de kültürel açıdan çok zengindir ve öğrenciler için mükemmel bir hayat tarzı sunmaktadır.

Quebec şehrindeki önemli üniversiteler sarasında Laval Universiy öne çıkmaktadır. QS Dünya Sıralamaları listesinde 298. Sırada kendine yer bulur. Bu şehirdeki konuşulan dil Fransızcadır ve okullarda genel eğitim dili olarak da benimsenmiştir.

 

Edmonton

Alberta eyaletinin başkenti olan Edmonton da kendine Festival Şehri lakabını kazanmış Kanada şehirlerindendir. Yıl boyunca düzenlenen farklı türden festivallere ev sahipliği yapan bu şehir aynı zamanda bir zamanlar dünyanın en büyük AVM’si olan West Edmonton Mall’un da ev sahibidir. Kanada gibi bir ülkenin kuzey tarafında yer alan Edmonton’ ın iklimi daha güneyde kalan diğer şehirlere göre daha ılıman bir yapıya sahiptir. Kanada’nın en ünlü tarihi müzelerinden olan Fort Edmonton Park, şehir merkezinde bulunan hareketli sanat bölgesi ve pek çok tiyatro ile canlı sahne gösterilerinin aktif olarak bulunduğu Old Strathcona bölgesi her zaman gezilebilecek bir alternatif sunar.

Eğitim bakımından ise Edmonton Kanada’nın en iyi 5. QS sıralamasında ise 84. Sırada yer bulan University of Alberta’ ya ev sahipliği yapar. Buna ilaveten Northern Alberta Institute of Technology, NorQuest College, MacEwan University ve Concordia University of Alberta ‘da üst kalitede eğitim sunmaktadır.

 

Kanada öğrenciler için mükemmel bir tercih olarak öne çıkar. Mutlu, barışçıl ve kaliteli yaşam standartlarıyla beraber dünyaca saygın üniversiteleri ve dil okulları Kanada’ yı dünyanın önde gelen eğitim ülkelerinden biri olarak bize sunmaktadır