Neden ABD’de Okumalıyım?

“Dünyanın en iyi yüz üniversitesi sıralamasında ilk elli içinde yirmi sekiz Amerikan Üniversitesi’nin yer alması, bu ülkenin eğitime verdiği önemin ve desteğin en ciddi göstergesidir. Amerika’da eğitim almak isteyen öğrencilerimiz; dil eğitimi, lisans, yüksek lisans ve doktora programlarında seçtikleri alanlarda eğitim alabilirler. Amerikan eğitim sistemi Uluslararası öğrencilere oldukça zengin seçenekler sunmaktadır. “


 

Amerikan Üniversiteleri sunduğu birçok avantaj nedeniyle dünya eğitim liginde zirvede yer almaktadır. Uluslararası Eğitim Enstitüsü’nün 2000’li yılların ilk çeyreğinde yapmış olduğu eğitim araştırmalarına göre; uluslararası alanda eğitim görmeyi tercih eden 800 bine yakın öğrenci Amerika’yı tercih etmiş ve Amerika’nın farklı eyaletlerinde bulunan eğitim kurumlarında eğitim dönemlerini tamamlamışlardır.

Yeni Dünya’ yı diğer ülkelerden ayıran en büyük farklardan biri kampüs içindeki yaşamın yanı sıra kampüs dışındaki yaşamında çeşitliliğidir. Amerika’nın farklı eyaletlerinde bulunan şehirler ve bu şehirlerdeki yüksek eğitim kurumları; hem akademik kariyeriniz, hemde sosyal yaşam koşulları açısından sizlere çok zengin ve farklı imkânlar sunarlar. Farklı ülkelerden gelen farklı kültürlerdeki öğrencilerle iletişim kurabilmeniz; hem eğitim yaşamınızda, hem de günlük sosyal yaşamınızda birarada yaşama ve çalışma şansına sahip olmanız, siz öğrencilerin aldığı akademik eğitimin yanı sıra, hayata farklı açılanlardan da bakabilmeniz için mükemmel bir fırsattır. Teknolojinin gelişmesiyle paralel olarak küreselleşen dünyada farklı kültürlerle iletişim kurmak ve tanışmak iş hayatınızda da birçok avantajı beraberinde sizlere getirmektedir.

 

o-WHAT-NEW-YORK-NEEDS-facebook

 

Neden Amerika’da Dil Eğitimi ? 

Küreselleşen dünyanın; siyasetten, spora kadar neredeyse tüm alanda kullandığı ortak dil ingilizcedir. Ve değişen dünyaya ayak uydurmak ise ancak anadilin dışında birbaşka dili bilmek ve akıcı konuşabilmek ile mümkün olabilmektedir. Bugün TV’ yi her açtığınızda, okuduğunuz bir kitapta, izlediğiniz bir filmde, hatta sosyal medyada karşınıza çıkan dilde dolayısıyla İngilizce olmaktadır. Dünya liderlerinden, iş adamlarına, sanatçılardan, öğrencilere kadar, tüm toplumların farklı kesimlerinde herkesin ortak anlaşma ve konuşma dili olan İngilizce’yi bilmemek ise; insanın karşısına günümüzde çıkan en önemli bariyerlerden biri olmaktadır. Bu nedenle İngilizce öğrenmek, gelecek planlarınız içinde öncelikli sırada yer almalıdır. 2000’li yıllarda iş hayatında kariyer rekabetinin hızla ilerlediği göz önünde bulundurulduğunda, İngilizce’yi anadiliniz gibi konuşuyor olmak sizinle aynı yarışta yer almaya çalışan birçok insanın önüne geçmenizi sağlamaktadır.

Amerika’da dil eğitimi alacak öğrenciler için farklı ve çeşitli kurs seçenekleri bulunur. Bunlardan bazıları size;  “Genel İngilizce”, “Amerikan Kültürü”, “Konuşma Bilgisi” tarzında temel bazda eğitim sunarken, bazıları ise yüksek öğrenim için gerekli olan “Akademik İngilizce” ‘ye odaklanmaktadır. Bu eğitimlerin yanı sıra; sizi lisans ve yüksek lisans eğitimine hazırlayan “Üniversite Hazırlık” ve “Geçiş Programları” ‘da bu farklı eğitimin seçebileceğiniz alanlarından biridir.

ABD`de eğitimlerini  sürdürmek isteyen öğrencilerimizin; “TOEFL” ya da “IELTS” sınavlarından yeterli puanları almış olmaları gerekir. Bu süreçte; seçeceğiniz kaliteli bir dil eğitimi programı sınav puanınızı yükseltebilmenize yardımcı olur. Sınıflarda; konuşma, okuma, yazma, dinleme ve gramer bilgiler öğretilmektedir.

Dil eğitiminize başlamadan önce; seçtiğiniz eğitim kurumu tarafından tabi tutulacağınız sınav sonucunda, size uygun görülen seviyede bu dersleri almaya başlayabilirsiniz. Amerika’da yüzlerce farklı eğitim kurumunda, yüzlerce farklı İngilizce programı bulunmaktadır. Maliyeti ise; eğitim kurumunun kalitesine göre farklılık göstermektedir. Seçiminizi yapmadan önce; akademiNY danışmanlarımızdan profesyonel bir yardım almanız,karar aşamasında size ciddi bir yarar ve avantaj sağlayacaktır.

Öğrenmek istediğiniz yabancı dili; hızlı ve akıcı şekilde konuşabilmenin en iyi yolu; o dilin eğitimini anavatanında almak ve insanlarla iletişime geçerek dili kavrayabilmektir. ABD okullarının dil eğitim programları; size İngilizce eğitiminizde yardımcı olacak en sağlam eğitim kurumlarını seçme imkânını sunmaktadır. Bütçenize uygun olarak; farklı fiyatlardaki, farklı eğitim kurumlarından birini seçerek eğitiminize başlayabilirsiniz.

Gramer eğitiminizi sınıflarda tamamlayıp, günlük hayatınızın her anında İngilizce konuşmanızın getirisi; daha aktif ve akademik bir akıcılıkta bu dili konuşabilmeniz ve eğitiminizi daha hızlı bir şekilde sürdürmeniz olacaktır. Amerikan hükümetinin; öğrencilere vermiş olduğu 20 saatlik yasal çalışma hakkı ise; bütçenize önemli bir katkı sağlayacaktır.

ABD ‘deki eğitim sistemi , dünya çapında  saygı görmekte ve öğrencilere üst düzey kaliteli bir eğitim hayatı sunmaktadır. Bu nedenle sadece Türkiye’den değil, birçok farklı ülkeden öğrenci dil eğitimi, üniversite ya da yüksek lisans eğitimleri için Amerikan Üniversitelerini tercih etmektedir. akademiNY olarak eğitimini ABD’ de sürdürmeyi planyan öğrencilerimize; dil eğitimini de orada almalarını tavsiye etmekteyiz. Bu sayede, dil eğitiminiz süresince, adaptasyon sürecinizi atlatabilmeniz daha kolay olur ve Amerika’nın size sunduğu multi-kültürel yaşam tarzının daha rahat farkına varabilir ve size sunacağı avantajlarından daha verimli bir şekilde yaralanabilirsiniz.

akademiNY ‘nin kurucusunun New York’ta eğitim almasının yanı sıra uzun yıllar Amerika’da yaşayarak ve çalışarak ABD tecrübesinin bulunması; akademiNY ‘ye özellikle Amerika’daki yaşam konusunda öğrencilere her konuda destek olabilme imkanı sunmaktadır.

Neden Amerika’da Üniversite Eğitimi?

Amerika`da lisans diploması almak; çoğu ülkede olduğu gibi  3 ya da 4 yıllık bir eğitim süresi gerektirmektedir. Lisans diplomasına sahip olmak için; 2 yıllık daha hesaplı olan community kolejlerde ya da 4 yıllık bir üniversitede / kolejde eğitim almak yeterli olmaktadır. Pek çok öğrenci ilk iki yıllık dönemde `community college` larda çok daha makul fiyatlarda eğitim alarak iki yılın sonunda önlisans diplomasına(AA Degree) sahip olurlar. Dört yıllık lisans eğitimlerini tamamlamak isteyen öğrenciler iki yıllık eğitim sonucunda tutturdukları not ortalamaları taban alınarak,  başvuracakları 4 yıllık okullarda lisans eğitimlerinin kalan 2 yılını tamamlayarak  ‘Bachelors Degree’ diplomasına sahip olurlar.

Çoğu üniversitede eğitim süresinin ilk iki senesinde; bölüm derslerinin dışında tarih, edebiyat, fen ve sosyal bilimler, sanat dersleri alınabilir. Eğitimin son iki yılında ise; okumak istenilen bölümün o alanın ana dersleri alınarak eğitim süreciniz tamamlanabilir.

Amerika` da okuyan öğrencilerin en büyük avantajlarından biri de; okudukları bölümlerini isteklerine göre değiştirebilmeleridir. Eğitim süreniz boyunca,  istediğiniz zaman bölüm değiştirebilme şansı eğitim dönemlerinde çok yaygındır. Esnek bir yapıya sahip olan Amerika eğitim sistemi  öğrencilere bu anlamda  zengin seçenekler sunmaktadır.

group of multiracial graduates holding diploma

 

Neden Amerika’da Yüksek Lisans Eğitimi?

Her yıl yaz sezonunda onbinlerce uluslararası lisans öğrencisi ve mezunu; eğitimlerini yurtdışında sürdürmek için, üniversitelere başvurularını sunmaktadırlar. Lisans eğitimlerini kendi ülkelerinde tamamlamış olan ve akademik eğitimlerine devam etmek isteyen bu öğrencilerden 800 bine yakını (Institute of International Education) Amerika`da bulunan üniversitelere kayıt olmaktadır. Ve her yıl bu sayı yüzde 5 oranında artmaktadır. Amerikan Üniversiteleri’ne öğrenci yollayan ilk beş ülke arasında Türkiye’de yer almaktadır ve bu öğrencilerin sayısı da her geçen yıl artmaktadır.

Yüksek eğitimlerini yurtiçinde tamamlayan öğrencilerimizin Birleşik Devletler`deki üniversitelere kayıt olmaları için bazı kriterler bulunmaktadır. İlk aklımıza gelen soru ise; İngilizce dil eğitimlerinin yüksek lisans eğitimlerine başlamak isteyen öğrenciler için yeterli olup olmadığıdır. Yüksek eğitimlerini İngilizce eğitim sunan üniversitelerde okumayan öğrenciler; öncelikle İngilizce dili yeterlilik sınavı olan uluslarası Toefl testine girerek, kayıt olmak istedikleri okulun belirlemiş olduğu yeterlilik puanına ulaşmak zorundadırlar. Bu İngilizce eğitimini Türkiye`de tamamladıktan sonra başvurunuzu yapabilir ya da İngilizce eğitiminize Amerika`daki dil okullarında başlayabilirsiniz.

*Amerika`da dil eğitimi almak isteyen öğrencilerimiz; sitemizin ana sayfasında bulunan Dil Eğitimi bölümüne tıklayarak gerekli bilgilere ulaşabilirler. 

Okumak istediğiniz bölüme bağlı olarak bazı üniversiteler sizden; farklı akademik sınavlardan yeterli skorlara ulaştığınızı belgeleyen test skorları isteyebilir. Bu sınavlar;

GRE(Graduate Record Examination),

GMAT(Graduate Management Admission Test),

LSAT(Law School Admission Test),

MCAT(Medical College Admission Test)

GRE, çoğu Türk öğrenci için çok basit bir test olup, sabit konuşma, İngilizce yazma ve düşünme yeteneklerinizin ölçüldüğü bir testtir. MBA eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin GMAT skorları, tip eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin MCAT skorları ve son olarak da hukuk fakültesine girmek isteyen öğrencilerimizin de LSAT skorları dikkate alınmaktadır.

Bu testler sonucunda alacağınız yüksek skorlar; size farklı üniversitelerden kazanabileceğiniz burs imkânlarını da sağlamaktadır. 

İngiltere, Kanada, Avustralya, vb. ülkelerde olduğu gibi Amerika’da da çoğu lisansüstü okul; mastır diploması sahibi olmanızı tercih etmekle beraber bunu bir zorunluluk haline getirmemiştir. Birleşik Devletler’ de doktora(PhD) eğitimi üç veya daha uzun bir zaman sürebilmektedir. Doktora programlarına kayıt olan öğrencilerin eğitimlerinin ilk iki yılında derslere ve seminerlere kayıt olma; aynı zamanda en az bir yıl  araştırma yapma ve tez yazma zorunlulukları vardır. Tezlerin daha önce yayınlanmamış araştırmaları, görüşleri veya tasarımları içermesi gerekmektedir. Doktora tezleri spesifik bir konu üzerinde var olan bilgi birikiminizin bir özeti ve tartışmasıdır. Çoğu Amerikan yüksek eğitim kurumu öğrencilerinin iki farklı dili yeterli düzeyde bilmesini, okul kabul için yeterlilik sınavından başarılı olmasını ve tezle aynı konuda da bir sözlü sınavı geçmesini şart koşmaktadır.

Amerikan Üniversiteleri’ nde yüksek eğitim almak neden avantajlı? 

* Dünyanın ortak olarak kullandığı dil İngilizcedir. Ve İngilizce’nin anadil olarak konuşulduğu bir ülkede eğitim almak, dünyanın konuştuğu dili anadil değerinde anlama kabiliyeti sağlamaktadır.

* Amerika; İngilizce’nin anadil gibi konuşulduğu tek ülke değildir. Ancak Amerika’nın farklı eyaletlerinde yer alan Üniversiteler, yurtdışı eğitiminde önemli bir statü sağlamış diğer ülkelere oranla daha uygun bütçelidir ve yaşam şartları açısından da daha rahat imkânlara sahiptir.

* Amerikan Üniversiteleri’ nin sunduğu en büyük avantajlardan biri de, farklı ülkelerden gelen öğrencilere kampüs içinde ya da yaşadıkları şehrin içerisinde, haftada 20 saati geçmemek üzere legal olarak çalışma imkânı tanımasıdır.

Bu kıstas öğrencilerin okul seçme aşamasında pek önemsemedikleri bir detay olsa da, ABD’ deki eğitim dönemi süresince maddi anlamda çok önemli bir zorluğun aşılmasında büyük önem taşımaktadır. 

* Eğitim aldıkları alanlarda üstün bir başarı ya da yetenek gösteren öğrencilere; birçok farklı kaynaktan devlet bazlı ya da özel burs imkânı da sunulmaktadır.

* Sunduğu olanaklar nedeniyle dünyada en fazla beyin göçünün yaşandığı ülke Amerika’dır. Kariyerinde zirve yapmış dünyaca ünlü akademisyenlerden eğitim alma şansı Amerikan Üniversiteleri’ nin size sunduğu en ciddi avantajlarından biridir.

* Genellikle lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlayan öğrenciler; eğitim aldıkları kurumların referansları ile staj yapma şansına sahip olurlar. Bazı okullar eğitim süresi içinde, bazıları ise mezuniyetten sonra öğrencilere bu fırsatı verirler.

* Amerikan yüksek eğitim kurumlarından mezun olan öğrenciler diplomalarını aldıktan sonra legal olarak 12 ay boyunca ABD’de kalma ve çalışma hakkı elde ederler. OPT (Opsiyonel Uygulamalı Eğitim) adı verilen bu haktan yararlanmak için öğrenciler aralıksız 9 ay boyunca tam zamanlı olarak ABD’de eğitim alıyor olmak zorundadırlar.


akademiNY
olarak en büyük amacımız; yeni bir hayata ve yabancı bir ülkeye attığınız ilk adımlarda sizin yanınızda olmak ve eğitim hayatınızda doğru kararı almanıza yardımcı olmaktır.  Akademik kariyerin dışında; yurtdışında okurken, bir Türk vatandaşı olarak karşılaşılabilecek zorlukları ve kültürel farklılıkları öğrencilerimizle paylaşmak ve sizleri bilgilendirmek, akademiNY için önem taşımaktadır. Yurtdışı dil, lisans ve yüksek lisans eğitiminize başlamak için akademiNY’ nin deneyimli ekibinden yardım alabilirsiniz.


 Yurt dışında size en uygun okulu bulmamız için bize ulaşın. 

Tel/Fax : 0312 212 9128

 E-Mail  : contact@akademiny.com