Yurtdışında Sertifika Programları

”Eğer bir mastır programına katılabilmeniz için zamanınız ve paranız yoksa, kısa dönemli sertifika programları sayesinde kariyeriniz için bir adım atabilirsiniz.”


 

Yurtdışında bulunan yüzlerce saygın üniversite çatısı altında birçok farklı alanda hizmet sunan sertifika programlarından birinde kısa dönemli okuyabilir ve kariyerinize yeni bir başlangıç yapabilirsiniz. Bu programların birçoğu, herhangi bir master eğitiminde yapılacak finansal harcamadan daha uygun bir fiyatla eğitim alma imkânı sağlar. Sertifika programlarının belki de en büyük avantajı; 1 senelik egitiminizi tamamladıktan sonra size OPT çalışma vizesi hakkı tanımasıdır. OPT vizesi ile bir 1 senelik legal çalışma hakkına sahip olduğunuzda ,  profesyonel çalışma olanaklarına kavuşmuş olursunuz.

Amerika çok farklı fırsatların insanın kapısını her an çalabileceği bir ülke. Bu nedenle hem eğitim döneminde , hem de eğitim sonrası kariyer döneminde bu fırsatlardan yararlanmak büyük önem taşımaktadır. Amerika’ da sertifika programlarının çoğu üniversitelerin extension bölümlerinde verilir. Amerika’da sertifika programlarının belki de en büyük avantajı; 1 senelik egitiminizi tamamladıktan sonra size OPT çalışma vizesi hakkı tanımasıdır. OPT vizesi ile bir 1 senelik legal çalışma hakkına sahip olduğunuzda, profesyonel çalışma olanaklarına kavuşmuş olursunuz. İngiltere, Kanada ve Avustralya’da ise çoğu sertifika programı özel kolejlerin bünyesinde verilmektedir.

Sertifika programları diğer yüksek lisans programlarına göre; teoriden daha çok pratik eğitime yönlendirme yapmaktadır. Dersler, kendi alanlarında çok başarılı olmuş şirket yöneticileri ve akademisyenler tarafından verilmektedir. Alanında başarı kazanmış bu isimlerin size ilerideki iş hayatınızda her zaman kullanabileceğiniz  kişisel tecrübelerini aktarmaları, pratik ve stratejik kararlar alabilme konusundaki  öngörünüzü artıracabileceğiniz değerli bir deneyim sunmaktadır.

İşletme, Uluslararası İşletme, Pazarlama, Finans, Muhasebe, Turizm ve Otelcilik Yönetimi, Proje Yönetimi ve İnsan Kaynakları gibi  birçok alanda sertifika programları sunulmaktadır.  Ayrıca eğitim sonrasında birçok önde gelen Amerikan şirketi staj imkânı da tanımaktadır.

Sertifa programları kapsamında  size sunulan projelerde, takım arkadaşlarınızla case study adı altında yaptığınız ortak çalışamalar ve yapacağınız sunumlar sayesinde kendinizi ifade edebilme yeteneğinizi de geliştirme imkânı yaratmaktadır.

Sertifika programları için kayıt tarihleri genellikle; Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında olmakla beraber, kayıt başvurularının iki ay önceden mutlaka ulaştırılması gerekmektedir.

Google ChromeScreenSnapz002

En çok ilgi gören sertifika programları;
• İşletme ve Yönetim
• Pazarlama
• Proje Yönetimi
• Moda Tasarımı
• Moda Yönetimi
• İç Mimarlık
• Ürün Tasarımı
• Aşçılık ve Pastacılık
• Turizm ve Otelcilik Yönetimi
• Pre-Master (Master Hazırlık)

İdeal bir sertifika programı en kısa 3 ay kadar sürer. Devamında staj yapılabilen programlar da vardır ve bu sayede 6 ay kadar eğitim ve daha çok staj kombinasyonu ile bu alanda daha çok bilgi sahibi olursunuz. Kısa süren eğitimleri daha çok yönetim konularında görmekteyiz. Uzun süren programlar ise içeriği daha çok yetenek ve yaratıcılık gerektiren Tasarım veya Aşçılık gibi programlarda görüyoruz. Bu uzun programlar doğası gereği uygulamalı olduğu için bitiminde stajla pekiştirmektense direk iş hayatına başlayabilirsiniz. Elbette staj yaparak kazanacağınız yurtdışındaki deneyim karşınıza daha çok kariyer fırsatı çıkaracaktır. Turizm ve Otelcilik gibi bazı eğitimlerin zorunlu stajı olduğunu da unutmamak gerekir.


 

Yurtdışı eğitiminde Master programlarını mı, Sertifika programlarını mı tercih edeceksiniz? 

İş dünyasına yönelik pratik bir eğitim sunduğu için, sertifika programları da en az master programları kadar rağbet görmektedir. Ayrıca iş hayatında başarı kazanmış yöneticilerden alınan eğitimler de sizlere tecrübe açısından büyük avantaj sağlamaktadır. Tabi bunun için alacağınız sertifika programının uluslararası geçerliliği olan bir sertifika programı olması büyük önem taşıyor.

Sertifika programlarının süresi, master programlarına göre daha esnektir ve bir aydan bir yıla kadar değişen çeşitli programlar mevcuttur. Zaman sıkıntınız varsa, uzmanlaşmak istediğiniz alanda alacağınız bir sertifika programı mastır programlarına göre daha avantajlı olacaktır.

Sertifika programlarında eğitmenler; akademisyenler ve alanlarında deneyimli profesyonellerden oluşur. Bu size hem onların deneyim ve tecrübelerinden yararlanma hem de en son gelişmelerden haberdar olup kendinizi geliştirme imkanı tanır. Dersler büyük oranda interaktif olarak işlenir ve işinizde başarılı olabilmeniz için pratik ipuçları verilir. Pek çok sertifika programının içerisinde veya sonrasında, isteğe bağlı olarak kısa veya uzun dönemli staj yapma imkanı da sunulur. Hatta Amerika’da yapacağınız 9 aylık bir sertifika programına katıldıktan sonra 1 yıl OPT (Optional Practical Training )dediğimiz maaşlı çalışma izninden de yararlanabilirsiniz. Sertifika programlarını tamamladıktan sonra size sunulan staj olanaklarıyla mesleğinize yönelik eğitiminizin verimini daha çok arttırabilir ve CV’nize ekleyeceğiniz bir yurtdışı çalışma deneyimine de sahip olabilirsiniz.

Master programlarına göre; sertifika programlarının diploma kabul koşulları daha esnek ve rahattır. Master programlarında belli bir mezuniyet ortalamasının yanı sıra GRE, GMAT, IELTS, TOEFL tarzı sınavların skorunda yüksek olması şartı aranırken sertifika programlarının çoğunda bu şart yoktur. Ülkelere göre değişiklik gösterse de; bu programlar için ön koşul 4 yıllık bir üniversiteden mezun olmak TOEFL’dan 79 (IBT) veya IELTS den 6.5 almaktır.


 

Yurtdışında size en uygun sertifika programını bulmamız için bize ulaşın. 

Tel/Fax : 0312 212 9128

 E-Mail  : contact@akademiny.com